maja 11, 2022

AMIGURUMI ( 編みぐるみ ) - japońska sztuka szydełkowania zabawek

foto z Vivadecora

Czym jest Amigurumi ?

Wg wikipedi "Amigurumi to japońska sztuka szydełkowania wypychanych zabawek (maskotek), zwykle zwierząt, a często także postaci z anime, filmów, gier lub przedmiotów z ludzkimi cechami (np. oczami). 

Maskotka zalicza się do amigurumi, gdy jest zdeformowana w sposób nazywany chibi (głowa nieproporcjonalnie duża wobec tułowia, małe kończyny, oczy nieproporcjonalnie duże wobec twarzy)". 

foto z Elo7

Amigurumi (編みぐるみ) jest japońską „szkołą” szydełkowania, gdzie słowo amigurumi jest połączeniem słów ami (coś zrobione na drutach lub szydełku) i nuigurumi (wypchana zabawka). Jest to japońska sztuka dziania lub szydełkowania małych pluszaków i antropomorficznych stworzeń, najczęściej są to zwierzęta.

Nie wiadomo, kiedy właściwie ta forma szydełkowania pojawiła się w Japonii. Wiadomo jednak, kiedy pojawił się w japońskiej telewizji publicznej NHK pierwszy program na ten temat — było to w latach 80.

Popularność szydełkowania nie malała w Japonii przez kilka dziesięcioleci, po czym pomysł podchwyciły „szydełkowicze” innych narodów, zwłaszcza na Zachodzie. W 2006 r. amigurumi było jedną z najbardziej popularnych pozycji na rynku rzemiosła w Internecie. Od tego czasu popularność nadal rośnie.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych pluszaków jest oczywiście staranne wykonanie. Często, aby być bardziej urocze, czyli kawaii, zwierzaczki mają niewymiarowe głowy czy też nieproporcjonalne łapki. Z czasem stało się to charakterystycznym elementem pluszaków. 

- część powyższego tekstu pochodzi ze strony Japoland.


Amigurumi jest metodą wykonywania trójwymiarowych elementów na szydełku, gdzie tradycyjne techniki szydełkowe służą do wykonywania dwuwymiarowych rzeczy takich jak np. chusty, swetry, szaliki itp.

Trójwymiarowy efekt przy amigurumi osiąga się, praktycznie przy niemal wszystkich częściach dzięki temu że zaczyna się robótkę przy pomocy magicznego kółka , a nie jak przy projektach dwuwymiarowych od łańcuszka. Magiczne kółko pozwala bowiem na uniknięcie dziurki, która byłaby widoczna przy zastosowaniu dwóch oczek łańcuszka.

Trzeba pamiętać że amigurumi wykonuje się okrążenie, czyli nie ma odwracania robótki jak przy tradycyjnej metodzie szydełkowania.

Trzeba również pamiętać że maskotki amigurumi najczęściej składają się z wielu elementów, które zszywa się ze sobą igłą. 


Jak zacząć zabawę z Amigurumi ?

Do wykonania amigurumi potrzebna jest umiejętność robienia praktycznie tylko półsłupków, oraz kilka dodatkowych rzeczy wymienionych poniżej:

  • szydełko (ważne aby było nieco mniejsze od zalecanego – im większe szydełko, tym robótka robi się luźniejsza, czyli im mniejsze, tym będzie ona bardziej zwarta. Aby w maskotce nie pojawiły się dziury i aby nie było widać wypełnienia, najlepiej użyć szydełka ciut mniejszego niż zalecane)
  • włóczka (na początek bardzo dobrze sprawdzi się akryl, cena takich włóczek nie jest wysoka i łatwo dostępna w każdej pasmanterii)
  • wypełnienie (można użyć właściwie wszystkiego - waty, resztek włóczki itp., najlepiej jednak wypełnienia silikonowego dla alergików. Dlaczego? Ponieważ wata po praniu może zbić się w kulkę i zdeformować maskotkę, a wypełnienie silikonowe można prać i maskotki zachowują swój kształt)
  • nożyczki
  • igła do włóczki


To już koniec tego wpisu, są to najważniejsze informacje w pigułce potrzebne do rozpoczęcia przygody z amigurumi. Powodzenia, pochwalcie się swoimi dziełami..

foto z Elo7





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Wi-Ko-MeA , Blogger